تبلیغات
پایگاه فرهنگی ادبی انجمن نویسندگان ماكو - در گذشت دوفیلسوف در یک روز ...
 
نوشته شده توسط : مهدی جلیل زاده

کندورسه


     ماركیز دو كندورسه Marquis de Condorcet فیلسوف و ریاضیدان عصر روشنگری فرانسه 17 سپتامبر سال 1794 فوت شد. وی تنها اندیشمند دوران روشنگری بود كه در جریان انقلاب فرانسه زنده بود. او از معاشران ولتر، تورگو و دیدرو بود كه بیش از 50 كتاب و رساله از خود برجای گذارده است. کندورسه نخستین اندیشمندی بود كه موضوع سوسیو - اكونومیك را مطرح ساخت. به دلیل اطلاعات ریاضی اش از "فلاسفه رشنالیسم" بشمار می رود یعنی نقطه مقابل فلاسفه انگلیسی كه تجربه را پایه كار به حساب می آورند. وی به دلیل تبحر در ریاضیات، از قواعد حساب فاضله "در مبحث احتمالات" در پیش بینی پدیده های اجتماعی و اقتصادی استفاده کرده است.
    کندورسه با روسو اختلاف نظر داشت زیرا به دلیل (Reason)، نه اراده (Will) معتقد بود و می گفت كه اكثریت اگر دلیل نداشته باشد شكست می خورد.
    كندورسه عقیده داشت كه انسان رو به كمال است و اگر در جوامعی، انسان به سوی كمال پیشرفت نداشته باشد عیب از جامعه است كه رشد اجتماعی را مانع می شود، نه از فرد.
    كندورسه در انقلاب فرانسه نقش كلیدی داشت و از هوادران ژیرندن ها (گروه میانه رو و معتدل) بود . وی به انقلاب فرانسه به این جهت امید بسته بود كه باعث تجدید ساختار جامعه می شد، ولی با پاره ای از كارهای توام با خشونت انقلابیون از جمله اعدام مخالف بود. او حتی رای به اعدام لوئی 16 نداد. مخالفت کندورسه با خشونت های انقلابیون سبب شد كه مورد سوء ظن واقع شود و اجبارا فرار كند. کندورسه در مخفی گاه چند كتاب و رساله نوشت از جمله رساله ای تحت عنوان پیشرفت روانی انسان.
     وی سرانجام در سال1794 دستگیر شد و در بازداشتگاه درگذشت. پاره ای نوشته اند كه خودكشی كرد و به گمان عده ای هم، افراطیون انقلاب او را در زندان كشتند. به هرحال، مرگ او یكی از عوامل پایان یافتن انقلاب فرانسه بشمار آورده شده است.
 


    «كارل پاپر Karl Raimund Popper » فیلسوف و نویسنده اتریشی تبار انگلستان كه بر ضد فرضیه های ریلیتیویسمRelativism، كانونشنالیسمConventionalisn و سکپتیسیزم Scepticism بود 17 سپتامبر 1994 در 92 سالگی درگذشت. وی که 28 جولای 1902 به دنیا آمده بود در زمینه های علمی، اجتماعی و سیاسی نظر فلسفی داده است. پاپر كه از فلاسفه بزرگ قرن 20 بشمار می آید از مدافعان «جامعه باز و بر ضد هرگونه حكومت مطلقه بود. او همچنین خواهان استفاده از نظر روشنفكران برای قانون نویسی و اداره امور جوامع بشری بود.
     پاپر در رساله ای نوشته است: به همان گونه كه می شود با قوانین ریاضی و علوم دیگر؛ مثلا زمان ماه و یا خورشید گرفتگی را به دست آورد، با بررسی رویدادها در طول تاریخ هم می شود قانون و قاعده های تاریخ را به دست آورد و با كمك آنها از جنگ و شورش و ... جلوگیری كرد. وی با بیان این عقیده، وی این فرضیه را كه «پیش بینی رویدادهای آینده» كار مورخ نیست رد كرده است. وی در همین رساله نوشته است تا فردی گذشته را به خوبی نداند (تاریخ نخوانده باشد) نمی تواند یك مدیر و زمامدار موفق باشد (ایرادی را كه تفسیرنگاران به جورج بوش وارد می سازند). پاپر نوشته است: پیش از تهیه یك طرح تازه و تدوین یك قانون و ضابطه باید سوابق كار و تجربه گذشتگان در آن باره دقیقا مطالعه شود تا اشتباهات تكرار نشود و جبران یك اشتباه از این دست (وضع قانون و تهیه طرح) اگر محال نباشد، بسیار دشوار است، همانند كسی كه بخواهد اواخر عمر اشتباهات ایام جوانی اش را جبران كند.

 

منبع:اینجا
:: مرتبط با: زندگی نامه ,
:: برچسب‌ها: کارل پوپر , کندورسه , فیلسوف , درگذشت ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 شهریور 1392 | نظرات ()
  تحلیل آمار سایت و وبلاگ