تبلیغات
پایگاه فرهنگی ادبی انجمن نویسندگان ماكو - یاشار کمال
 
نوشته شده توسط : مهدی جلیل زاده

یاشار کمال
 (Kemal – Yashar) یاشار كمال که نام حقیقی‌اش كمال صادق گوكچلی استدر است درسال 1923 در شهر (همیته) ترکیه به دنیا آمد. نام وی  در میان خوانندگان ایرانینامی آشناست. بیشتر رمان­های یاشار کمال به زبان فارسی ترجمه شده ومقبولیت خاص و عام یافته است. آثار یاشار کمال اگر چه از متن سرزمین وجغرافیایی محدود و مشخصی برآمده­اند، اما ساختار و محتوایی جهانی دارند.

وی در مراسم دریافت جایزه صلح ناشران و کتاب­فروشان آلماندر اکتبر 1997 خود را این گونه معرفی می­کند: «من مردی اهل هنر، شعر و عاشقی هستم. از زمانی که خودم را با این هنر مشغولکرده­ام، تمام تلاشم را به کار گرفته­ام که آن را به بهترین وجه ممکن انجامدهم. گفتم مردی اهل هنر و شعر وعاشقی هستم نه ادبیات. زیرا قبل از این کهنوشتن را شروع کنم، نقال و عاشق بودم.»
17-18 ساله بود که شروع کرد توروس را ده به ده گشتن و همراه آنداستان­های حماسی را نقل کردن، که آن­ها را به عنوان هنرآموز، از استادان ترانه­سرای منطقه­ی چو­گوروا یاد گرفته بود. در کنار این کار نیز، بهگردآوری مرثیه­ها و همچنین اشعار شاعران نام­آور مردمی می­پرداخت. حضور وی به عنوان عاشق، کار جمع­آوری فرهنگ عامیانه را خیلی ساده­تر می­کرد.
در مرثیه­خوانی توسط زنان، اشعاریش راجع به مدح و ستایش و سوگواری و مصیبت،برای بزرگداشت مردگان یا به مناسبت حادثه­ای غم­انگیز ، خوانده می­شد. اغلب زنان این مرثیه­ها که دهان به دهان نقل شدهو به آنها رسیده بود را، مانند مرثیه­سرایان حرفه­ای می­خواندند. به دست آوردن این مرثیه­ها از زنانی که آنها را می­خواندند برای هر کسینمی­توانست به سادگی صورت بگیرد ولی آنها با کمال راحتی نزد او می­آمدندو مرثیه­هایی که خواندن آنها برایشان سلیس و روان بود، برایش دیکته می­کردند.
در سن 20 سالگی با نوشتن اولین مجموعه­ی داستان­هایش به ادبیات نوشتاریروی آورد. مرثیه­هایی که شخصاً جمع آوری کرده بود در سال 1943 در یککتاب کوچک منتشر شد و چند سال بعد یعنی سال 1952 اولین داستان و سال 1953اولین رمانی که نوشتن آن را در سال 1947 آغاز کرده بود، منتشر شدند.
اولین داستانش را به نام داستان کثیف در سال 1947 نوشت.
وی برنده سه جایزه رپرتاژ ، رمان و نمایشنامه گردیده است؛ همچنین نامزد جایزه نوبل ادبیات در سال 1973 نیز بوده است.
از آثار وی می توانلانه های پریان - پیت حلبی - زمین آهن است و آسمان مس - علف همیشه جوان -افسانه کوتاه آقری - قهر دریا - یاغی - تنهایی- اگر ما را بکشند - درختانار روی تپه - ستون خیمه و شاهکار چهارگانه وی "اینجه ممد" (که تا کنون به بیش از 20 زبان منتشر شده و بارها به فیلمدر آمده است) نام برد. کتاب­های مذکور در فاصله زمانی سال‌های 1955 تا 1987 نوشته شده است.
یاشار کمال در اکتبر 1997 موفق به دریافت جایزه صلح ناشران و کتاب­فروشان آلمان شد.



:: برچسب‌ها: yasar kemal , یاشار کمال , ادبیات ترکیه , اینجه ممد ,
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 فروردین 1392 | نظرات ()
  تحلیل آمار سایت و وبلاگ