تبلیغات
پایگاه فرهنگی ادبی انجمن نویسندگان ماكو - سالروز انتشار داستان دكتر ژیواگو در آمریكا و ترجمه آن با پول انگلستان در ایران! ـ روش سولژنیتستی مبارزه چیست؟
 
نوشته شده توسط : مهدی جلیل زاده
بوریس پاسترناك
كتابدكتر ژیواگو نوشته بوریس پاسترناك نویسنده ناراضی شوروی 53 سال پیش در این روز (پنجم سپتامبر 1958) در آمریكا انتشار یافت. طبق اسنادی كه در لندن از طبقه بندی خارج شده است، انگلستان و آمریكا در جریان جنگ سرد دو بلوك به منظور بدبین ساختن ایرانیان نسبت به كمونیسم، هواداری نكردن از كمونیستها و نپوستن به حزب توده ایران، هزینه انتشار كتابهای ضد كمونیستی به زبان فارسی را كه عمدتا ترجمه از زبانهای دیگر بودند پرداخت می كردند.
     بر طبق این اسناد، دولت انگلستان از بودجه محرمانه اش، هزینه چاپ و انتشار ترجمه فارسی داستان دكتر ژیواگو را پرداختت كرده بود، و هزینه كتابهای دیگری از جمله ترجمه «توتالیتریسم» تالیف دنیس هیلی، "آینده روسیه" تالیف لئونارد شاپیرو و بیش از 13 كتاب دیگر به فارسی به همین ترتیب توسط دولت آمریكا پرداخت شده بود. ترجمه كتاب دكتر ژیواگو كه چهره زشتی از حكومت كمونیستی شوروی را به دست داده است در بیست و چند هزار نسخه به زبان فارسی چاپ شده بود.
    باتوجه به تجربه و نتایج سیاسی كه از دو داستان پاسترناك و سولژنیتسین گرفته شده است اینك قدرتهای بزرگ می كوشند كه نویسندگان و روزنامه نگاران را ناراضی نكنند زیرا كه به باور اندیشمندان، در عصر اینترنت یك داستان، یک خاطره، یک افشاگری و حتی یک مقاله می تواند جهانی را منقلب سازد، دگرگونی بوجود آورد، سلاح و ابزار تبلیغ را از یک دولت بگیرد و نیز وسیله به دست قدرت و یا قدرتهای رقیب دهد تا موضوع را بزرگ و حربه مبارزه و رقابت كنند. اندیشمندان عنوان این نوع مبارزه را «روش سولژنیتستی»، «قلم در نقش بمب اتمی» و یا «نفوذ قلم و اندیشه»، «تاثیر خاطره» و ... گذارده اند.
    «قلم» وسیله و نویسندگی هنری است که حتی در زندان نمی آنهارا از یک فرد گرفت.
    گفته شده است که یک نویسنده ایرانی درنظر دارد کتابی درباره جزئیات 31 سال مورد سوء ظن بودن و تحت مراقبت پلیس فدرال آمریکا قرارداشتن خود بنویسد و بدهد به زبانهای مختلف ترجمه و در سراسر جهان منتشر کنند. یک آشنای او گفته است که دوستش چون احساس می کرد در کتابخانه هم تحت نظر است چند سال جز برای خرید مایحتاج از خانه خارج نشده بود. این نویسنده که در سطح جهان معروفیت بسیار دارد دارای زن و فرزندان و نوه آمریکایی است.:: مرتبط با: روز نوشت ,
:: برچسب‌ها: دكتر ژیواگو ,
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 شهریور 1390 | نظرات ()
  تحلیل آمار سایت و وبلاگ