تبلیغات
پایگاه فرهنگی ادبی انجمن نویسندگان ماكو - عکس های از شادی قدیریان
 
نوشته شده توسط : مهدی جلیل زاده

شادآفرین قدیریان متولد سال ۱۳۵۳ است. وی در سال ۱۳۷۲ در رشته عکاسی دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل شد و اولین نمایشگاه خود را در سال ۷۷ در گالری گلستان برگزار کرد. او از جمله عکاسانی است که آثارش مورد توجه فراوان قرار گرفته و نمایشگاه های متعددی از مجموعه عکس هایش، در کشورهای مختلف به نمایش درآمده اند.

شادی قدیریان یکی از عکاسان شناخته شده ایرانی در جهان است، عکاسی که بر خلاف رسم معمول عکاسان شهیرمان در بطن فضای عکاسی داخل ایران متولد شده است.

عکس های او، بیشتر از منظر فمینیستی (و حتی گاهی خاستگاه جغرافیاییشان) مورد بحث و مطالعه قرار گرفته اند، چیزی که من نه دوستش می دارم و نه بلد هستم که از راهش وارد شوم. اما به هر حال قبول دارم که نمی توانیم آثاری چون مثل هر روز و یا هیج هیچ را ببینیم و نسبت به زنانگی جاری در این تصاویر بی تفاوت باشیم.

 

به نظرم مجموعه قاجار، نخستین مجموعه و شاید از جهاتی موقق ترین مجموعه شادی، هنوز هم تازه گی ها یی در خود نهان کرده است: شاید در نگاه اول عکس های این زنان قاجاری که پپسی می خورند، گیتار می زنند و استعداد خوبی برای رفتن به شب نشینی ها و یا کلاس های مدیتیشن و یوگا دارند کمی توی ذوق بزند، اما این ها یادآور همان تناقضاتی هستند که در پایین و بالای جامعه امروز ایران به چشم می خورد.

کمی پیش، دوستی که در دانشگاه ناپولی ایتالیا مشغول ارائه پایان نامه اش در باب عکاسی معاصر ایران بود می گفت که استاد راهنمایش امبرتو اکو - نشانه شناس بزرگ ایتالیایی - این مجموعه را بسیار دوست داشته و یکی از عکس ها اکو را به ندیمه های  دیه گو ولاسکزارجاع داده است.

 

مجموعه کامل آثار شادی قدیریان را در اینجا و اینجا می توانید ببینید و مصاحبه ای با او را نیز می توانید در عکاسی دات کام بخوانید.

 

 
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 مرداد 1390 | نظرات ()
  تحلیل آمار سایت و وبلاگ