تبلیغات
پایگاه فرهنگی ادبی انجمن نویسندگان ماكو - Michel de Montaigne
 
نوشته شده توسط : مهدی جلیل زاده


28 فوریه زادروز « میشل دو مونتاین Michel de Montaigne » فیلسوف و نویسنده دوران رنسانس فرانسه است كه در 1533 متولد و در 13 سپتامبر 1592 درگذشت. این اندیشمند كه عقیده داشت برای مطالعه بشر، پژوهشگر باید نخست خود را تحت مطالعه قراردهد یك اثر چندین جلدی تحت عنوان «رسائل» دارد. وی احتمالا نخستین متفكری است كه روش جامعی برای بررسی و مطالعه انسان به دست داده، از این قرار: شناخت طبیعت بشر، شناخت عادات بشر، شناخت عقاید بشر، و شناخت استعدادهای بشر.
این فیلسوف مخالف پژوهش صرفا كتابی است و می گوید كه در جستجوی حقیقت باید هم سفر كرد و هم كتاب خواند و اندیشه كرد. به نظر او، محقق باید از تردید خارج نشود تا حقیقت را به دست آورد. وی كه در دانشگاه تولوز تحصیل كرده بود می گوید: خدا استعداد را در انسان به ودیعت نهاده است و برای نهایت استفاده از استعدادها، باید افق باز باشد و مانع بر سر راه شكوفا شدن استعداد نباشد. كسانی كه بر سر راه استعدادها سد و مانع به وجود می آورند عملا بر ضد جامعه اقدام می كنند و .... وی كه تاكید بر ساده نویسی و حتی بكار بردن زبان محاوره كوچه و بازار در نوشتن مطالب را دارد نوشته است: روزی كه به جای شاهزادگان، «جامعه» مشوق پرورش استعدادها شود بشریت به اوج سعادت خواهد رسید.

دوم اوت سال ۱۵۸۰ میشل دو مونتاین نویسنده و پژوهشگر بنام فرانسوی تالیف دو جلدی خود رساله ها را منتشر ساخت كه روزنامه های اروپایی به این مناسبت مدعی شده اند كه وی مبتكر رساله نگاری (اسیEssay نویسی) بوده است كه اینك قلمرو بیشتری یافته و فیلم و عكس را هم در برگرفته است. مورخان، ابتكار رساله نویسی را به صورتی كه در دانشگاههای امروز مرسوم است از پلوتارك دانسته اند.
تعریف مونتاین از رساله چنین بوده است: جمع آوری هر مطلب و سند و شاهد درباره یك تاپیك با مقدمه و نتیجه گیری. وی نوشته است: تاكید بر یك تاپیك یعنی نپریدن از این شاخه به آن شاخه و پرداختن و تمركز كردن تنها روی یك موضوع و مسئله. رساله نقطه مقابل تخیل است. نتیجه گیری نویسنده از رساله اش نمی تواند خیالبافی باشد. چشم انداز و پیش بینی به استناد حقایق و تجربه ها، خیالبافی نیست. اسی نه باید زیاد طولانی باشد و نه خیلی كوتاه. جمع آوری رساله های مربوط به یك موضوع از نویسندگان و پژوهشگران مختلف در یك كتاب، خدمت بزرگی به امر تحقیق و پیشرفت است. مون تاین كه یك انساندوست بود و سفرها و مطالعات بسیار كرده بود در عین حال روشی جامع برای بررسی و مطالعه انسان، از شناخت طبیعت بشر تا شناخت عادتها، عقاید و استعداد های او به دست داده و گفته است كه برای پژوهش بشر، یك پژوهشگر باید نخست خودش را تحت مطالعه قرار دهد زیرا كه انسانها احساس و عواطف و خواست و ناخواست مشترك فراوان دارند.
:: مرتبط با: معرفی نویسنده ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 اسفند 1389 | نظرات ()
  تحلیل آمار سایت و وبلاگ